Shop Now At Amazon

What do you figure it costs to manufacture a box of Little Debbie treats ?

Discussion in 'The Bar' started by 2Manboobs, Dec 27, 2012.

  1. 2Manboobs

    2Manboobs New Member Shot Dead

    Reputations:
    -6
    Joined:
    Jun 11, 2012
    Messages:
    5,622
    Likes Received:
    0
    How do you manufacture the product, box it up, ship it to the stores, ...sell it for $1.70 and STILL make a profit ???

    Granted, the end result tastes marginal, to disgusting....But, how does one do this ?

    [​IMG]
     
  2. Mur

    Mur Mod Gold VIP

    Reputations:
    796
    Joined:
    Dec 13, 2011
    Messages:
    7,095
    Likes Received:
    161
    Probably like 50 cent
     
  3. Gomez

    Gomez Well-Known Member VIP

    Reputations:
    9,318
    Joined:
    Dec 13, 2011
    Messages:
    15,516
    Likes Received:
    1,045
    they also make a knock-off version of Twinkies :grad:
     
  4. Butcher

    Butcher Well-Known Member VIP

    Reputations:
    8,451
    Joined:
    Sep 5, 2010
    Messages:
    35,988
    Likes Received:
    310
    Volume :grad:
     
  5. Bubbleguts420

    Bubbleguts420 2 word review, shit sandwich

    Reputations:
    31,578
    Joined:
    Sep 20, 2010
    Messages:
    2,134
    Likes Received:
    278
    what does the average grocery store pay for the box ya think? $0.95?
     
  6. 2Manboobs

    2Manboobs New Member Shot Dead

    Reputations:
    -6
    Joined:
    Jun 11, 2012
    Messages:
    5,622
    Likes Received:
    0

    :rolleye:
     
  7. Bubbleguts420

    Bubbleguts420 2 word review, shit sandwich

    Reputations:
    31,578
    Joined:
    Sep 20, 2010
    Messages:
    2,134
    Likes Received:
    278
    1. Nutty Bars
    2. Fudge Rounds
    3. Star Crunch
     
  8. doughhead63

    doughhead63 OD'd on life itself VIP

    Reputations:
    34,729
    Joined:
    Sep 18, 2010
    Messages:
    23,049
    Likes Received:
    1,352
    Why...he is correct...
     
  9. bobtraw

    bobtraw Motown's Newest Teen Sensation VIP

    Reputations:
    2,194
    Joined:
    Aug 31, 2010
    Messages:
    29,413
    Likes Received:
    283
    He wants all of us to talk about how good they taste so he can lord his superior colostomy appliance over us.
     
  10. 2Manboobs

    2Manboobs New Member Shot Dead

    Reputations:
    -6
    Joined:
    Jun 11, 2012
    Messages:
    5,622
    Likes Received:
    0

    From what I've read, grocery stores typically only operate on a 2.5% to 3% profit margin....
     
  11. Butcher

    Butcher Well-Known Member VIP

    Reputations:
    8,451
    Joined:
    Sep 5, 2010
    Messages:
    35,988
    Likes Received:
    310
    This is true. And that's why it takes volume as opposed to margin to turn a profit.
     
  12. 2Manboobs

    2Manboobs New Member Shot Dead

    Reputations:
    -6
    Joined:
    Jun 11, 2012
    Messages:
    5,622
    Likes Received:
    0

    Not sure.... That just seems to be the standard answer when someone isn't really sure of what they're talking about
     
  13. Butcher

    Butcher Well-Known Member VIP

    Reputations:
    8,451
    Joined:
    Sep 5, 2010
    Messages:
    35,988
    Likes Received:
    310
    :fil:
     
  14. 2Manboobs

    2Manboobs New Member Shot Dead

    Reputations:
    -6
    Joined:
    Jun 11, 2012
    Messages:
    5,622
    Likes Received:
    0

    I've never been one to argue someones food tastes or palate preferences
     
  15. HeinousMark

    HeinousMark Creepy-Ass Cracka VIP

    Reputations:
    3
    Joined:
    Dec 14, 2011
    Messages:
    19,630
    Likes Received:
    1
    Fuck that; I wanna know how much it costs to make a $20 pizza, plus tax, plus "delivery fee" plus a tip for the driver....... I'm think at wholesale prices, the ingredients on any pizza couldn't be more than a buck, maybe two.....
     
  16. Butcher

    Butcher Well-Known Member VIP

    Reputations:
    8,451
    Joined:
    Sep 5, 2010
    Messages:
    35,988
    Likes Received:
    310
    Trawdaddy is still pissed because her dog is bleeding all over the linoleum
     
  17. Lemmy

    Lemmy Douchebag Extraordinaire Staff Member

    Reputations:
    279,202
    Joined:
    Jan 16, 2012
    Messages:
    18,345
    Likes Received:
    5,763
    I'm guessing that soon ManTitties will get on his soapbox and preach how Little Debbie's can keep their costs down because the evil unions haven't driven them into the ground. Shitty ingredients and quality control have nothing to do with it. I approve of their Nutty Bars however.
     
  18. bobtraw

    bobtraw Motown's Newest Teen Sensation VIP

    Reputations:
    2,194
    Joined:
    Aug 31, 2010
    Messages:
    29,413
    Likes Received:
    283
    It's fake wood flooring, but still.
     
  19. tomtom

    tomtom New Member

    Reputations:
    -3
    Joined:
    Sep 27, 2010
    Messages:
    19,296
    Likes Received:
    0
    He wants to tie this in with twinkies and the union.
     
  20. 2Manboobs

    2Manboobs New Member Shot Dead

    Reputations:
    -6
    Joined:
    Jun 11, 2012
    Messages:
    5,622
    Likes Received:
    0

    This was not a ploy to disparage unions. They do a fine job of that on their own. ...Although it is somewhat interesting that while Little Debbie products were selling in the $1.50-$2 range, most Hostess products were selling for nearly 3 times that amount..... One cant blame all of that on "greedy" management, as the union yes-men like to do so often...
     

Share This Page